20 Ekim 2021 Çarşamba

Faber videolarında anlam aramak

Yarın geceki konseri - ben gidemeyeceğim için, ilahî bir adaletle :)) - iptal edilen Faber'i çok seviyorum ama videolarını izlememiştim. Birine denk gelince, ilgimi çekti ve diğerlerini de izledim. Şaşkınım.

Doğrusu uzun zamandır müzik sektörünü görsel takip etmiyorum, gençken de klip izleyicisi değildim, müziğe görüntü eklenmesini sevmiyorum. Bu durumda hakikaten yeni normal bu videolar olmuş olabilir ve ben izlemediğim için eski şokun yeni şaşkını olabilirim elbette. Fakat Faber'in videoları hakikaten bir tuhaf. Bugün sizleri bu tuhaf yolculuğa çıkarasım var. "İkimizden biri Dötün teki ve bu sensin" sözleriyle başlayan :)) Sei ein Faber im Wind ile başlayalım seyahatimize:

Venüs'e bakan kadınlara bakan bir Faber. Bence muhteşem bir derinliği var bu basit videonun. Kadının "mükemmele" bakışı, erkeğin kadın/lara bakışı, kadının erkeği umursamaması, sonunda erkeğin gidişi, kadının mükemmelliğe bakıp durmaktan sıkılıp gidişi ile resmin de bir anlamının kalmaması, sonunda elinde "bomboş" bir odanın kalışı... 

Bir başka videoya geçelim, in Paris brennen wir Autos:

Agresif futbol holiganları arasında sigara içip iki defa öpüşmek. Hmmm. Aşk böyle işte, etrafta olan biten ne olursa olsun sen kendi iki kişilik dünyandasın.. Sözler yine muhteşem tabii; "Pariste arabaları, Zürih'te evimin şöminesini yakarız..". "Saatlerle dolu bir şehirde, kimsenin vakti yok..", "kimisi zenginlik içinde boğulur, kimisi denizde.."

En sevdiklerimden biri olan Wem du's heute kannst besorgen'e bakalım:

Ya da "Alles Gute"ye:


Yavaş yavaş anladık galiba Faber'in videolarını :) Ya da ne anladık?

Anlamamız gerekeni anlamadıysak şunu da alalım: So soll es sein.

Hepsinde "daralan bir fani" olarak Faber'i görüyoruz.. Anlamsız hayat halleri içinde kısılmış bir Faber. Ayol bu ben, sen, hepimiz değil miyiz? Herkesin bu kısılmışlığı kendi yeteneği ölçüsünde "anlatma" şekli farklı.. 

Gelelim çözüme. Sanırım Faber bu işi Es könnte schöner sein'da çözer gibi olmuş:

Bu videoda da "izlemediğin filmleri eleştiriyorsun, benimle yatmadan önce aids testimi soruyorsun, moduna uydurmak için anarşistlik yapıyorsun" gibi şarkı sözleri nakşeden Faber'e bir askeri madalya verelim bence. Çünkü bu sefer hayatın öldüren sıkışmışlığı ve yalnızlığını yenmek için videodaki karakterlerle sosyalleşme adımını atabilmiş. Biz de bunu yapalım derim... Dışarıya çıkalım. İnsan içine girelim... De....

Peki tam bu noktada bu Vivaldi de ne oluyor şimdi:

Bu klip aslında hep duyduğumuz taciz hikâyesini tersine çeviriyor ve erkeklerin gözünden yani bir kadının "kancayı takıp" rahat bırakmadığı erkeğin gözünden yaşananları anlatıyor. Bir kadının fiziksel anlamda daha büyük bir "domuz" tarafından taciziyle, erkeklerin kendilerinden daha ufak tefek ama ısrarcı bir "sinek" tarafından tacizini karşılaştırıyorum falan demiş. Komik olan, bu röportajdan sonra kadınlar kendilerine "sinek" denmesine sinirlenmişler :))) Halbuki tacizci erkeğe domuz denmesinde bir sorun yok, tacizci kadına neden sinek denmiyor anlayamadım ama sanırım taciz vakalarında mağdur erkeklerin durumunu çok güzel anlatıyor bu çifte standart.

Listeyi uzatabilirim, çok keyifli videoları var Faber'in ama tarzını tamamen değiştirdiği ve benim "oooo tek seferde mi çekmiş bu adam bu videoyu" nidalarıyla izlediğim ve ennn sevdiğim ve sözleri hakikaten piç edilmiş son ama en neşeli videosuyla da bitirelim: "Seni bugün kırmadıysam, emin ol yarın kıracağım" diyor karşımızda Faber :))) ve Wem du's heute kannst besorgen:

O zaman nedir? Sıkılmışlık ve daralmışlık hissine karşı: "o zaman dans!"

18 yorum:

 1. Konser iptal mi edildi?! Sensiz olmaz demişler demek ki. :))
  Faber'i buralarda bilmiyoruz, en azından ben duymamştım. Belki çoğunlukla Almanca şarkıları daha az tercih ettiğimiz içindir.
  Son iki videoyu izledim, hoşuma gitti. Biraz Alman kabare şarkıları geleneğinden geliyor gibi düşündüm. Diğerlerini de izleyeceğim. :)

  YanıtlaSil
 2. Yüz yıldır Almanca konuşmadığım için şarkı sözlerini kör topal anlayabildim ki bu beni üzdü :D Neyse şarkılara gelirsek eğer Parisli olan harikaydı. Klibi de tam benim kafadan. Publı klibi de beğendim :) Geçen günlerde şunu farkettim ben de artık klip izlemiyorum? Çok sevdiğim grupların bile yeni albümlerinde çektikleri videoları açıp izlememişim. Oysa biz MTV nesliyiz ya. Video klipler önemliydi. Queen'inden tutun da Madonna'sına kadar. Kliplerini takip ettiğim ender şarkıcılardan biri Angele. Hatta bir tanesini ekleyeyim: https://www.youtube.com/watch?v=Hi7Rx3En7-k Tam "va te faire foutre" diyecekken frenlemesi :))))

  YanıtlaSil
 3. Çok uzun zamandır klip izlemiyorum. İyi de yapıyormuşum dedim bu klipleri izleyince. Şarkılara bayılsam da klipler içimi daralttı. Sonuna kadar izleyemedim hatta. Neden o kadar rahatsız oldum tam olarak tespit edemedim ama bariz bir rahatsızlık hissettim. Eminim vardır bilinç altımda yatan birbirinden acayip çeşitli sebepler :))) Şarkılar çok eğlenceli :D

  YanıtlaSil
 4. Benim niye kafam karıştı:))) Ben hiç birşey anlamadım bu kliplerden.. Yazıklarımızla beraber değerlendireyim dedim ama onu da beceremedim... Kendime yine de toz kondurmayıp, sıkıntılı bu Faber deyip kolay olanı seçiyorum:)

  YanıtlaSil
 5. Faber sesiyle, tarzıyla,şarkı sözleriyle, klipleriyle harika. Jay Jay Johnson'dan sonra
  gönlüme taht kuranlardan. bir de senin gibi sözleri anlasaydım. sanat bu işte, hayatı yorumlama , anlama çabaları. iyi ki var bu sanatçılar. bizim gibi güdük , vasat insanlar yoksa ne yapardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faber biraz terbiyesiz, anlama daha iyi.. Anlayınca yoldan çıkartma olasılığı yüksek :))

   Sil
 6. Merhaba,

  Faber'e baska bir bakis, belki ilginizi ceker. Yazdiklarinizi okuyunca yillar önce okudugum bu yazi geldi aklima:

  https://www.zeit.de/kultur/musik/2017-07/faber-musik-hype-neu/komplettansicht

  A.Sara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahah muhteşem: "Pop der groben Arbeit und Gefühle, verteilt auf den Wuschelkopf eines 23-jährigen Schweizers und die Schultern seiner topversierten Backing-Band. Faber ist zunächst einmal der Hype, den man nicht hören will."

   Kesinlikle doğru, çok iyi özetlemiş: "Faber ist Sprachgewalt im doppelten Wortsinn. Das Talent für Timing und gossenpoetische Punchlines kann ihm keiner nehmen. Seine Texte sind auf schlaue Weise dumm, sie flirten mit Grenzüberschreitungen, die im deutschsprachigen Pop eigentlich undenkbar sind – und vollziehen den vermeintlichen Tabubruch zielsicher im Moment des größten Effekts und Vergnügens."

   "Hurrapatriotismus, Flüchtlingskrise, Erste-Welt-Apathie – Mann, das gibt es ja auch noch!" :)))) şahane.

   Çok teşekkürler keyifle okudum.

   Sil
 7. Hiç dinlememişim, bir bakayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Edepsiz oğlan. Bak bence, çok keyifli polkadan kleztmere, senfonikten leonard cohene her şey var, keyifli. yeni bi adam daha buldum, benzer, mutluyum. böyle böyle almancam gelişiyor (getto almancası üstelik isviçre aksanlı hahahahah)

   Sil
 8. Faber'den yeni haberim oldu. Çağımızın ötesinde, yoksa biz mi geri kaldık:))

  YanıtlaSil
 9. Faber duymamıştım daha önce :) afrodite saf aşkı da temsil ediyor mükemmelliğin yanında o yüzden klip sahiden ilginçmiş :) diğerlerine de bakacağım :)

  YanıtlaSil