20 Şubat 2014 Perşembe

Seyyah kadın ve erkek arasındaki fark

Kafadan kontak ebeveynler olarak 8 aylık bebetoyu ardımıza katıp 14 saatlik uçak yolculuğuna çıkardık, aman ne iyi etmişiz. Ama güzel zamanlar çabuk geçiyor, yine döndük kürkçü tükkanımıza. Güzel geçti, yedik içtik, yüzdük, kitaplar okuduk valla ruhumu ve bedenimi dinlendirip yeni enerjiler toplayarak döndüm. Özlemişim ayol sizi - önümüzdeki günlerde tüm bloglarınızı okuyacağım tek tek. Seyahat yazımı da 3-5 güne seyahat bloğuma yüklemiş olurum sanırım.

Ve fakat bu "light" halimle ilk yazım neden seyahat eden bir erkekle birlikte olmalısınız ve neden seyahat eden bir kadınla birlikte olmamalısınız polemiğine giren iki blogger üzerine olacak. Çok hoşuma gitti bu polemik ayol, hani ben de gezerken buldum ya kocayı (koca da beni gezerken buldu aslında, zavallı adamcağız) o nedenle de hoşuma gitti tabii. Gezme kavramı da benim anladığım türden, öyle 5 yıldızlı otel gezmesi değil, böyle at sırtına çantanı özgür özgür gez anlamında..

Özetle adamımız diyor ki; gezmiş görmüş bir adamcağız doymuştur, bir çiçekten diğerine koşma açlığı yoktur. Bu adamcağıza bir bira ve National Geographic verirseniz dünyaları vermişsiniz gibi davranır, bir köşede sakin sakin birazını yudumlar ve saatlerce dergisini okur. Az bagajla gezmiş bir adamcağız, azla yetinmeyi bilir. Onu lüks arabalar, lüks oteller değil yerel kültürler, ailenin sıcaklığı gibi değerler etkiler. Bu adamcağız evin konforunu, ev yemeğinin değerini ve tanıdıklarla birlikte zaman geçirmenin bilir. Yani iyi aile babası olur. Gezerken gördükleri onu maceracı ve güzellikleri yakalayan biri yapmıştır, etkileyici bir manzarada bu adam elinizi tutar, heyecanlanır. Mutluluğun küçük anlarda gizli olduğunu bilir. Sıklıkla evden uzaklaşsa da her zaman geri döner ve yanında mutlaka ilginç bir hikaye ve hediye getirir. Yani uzaktayken sizi düşünür, özler. Bu adamla dünyanın en ilginç yerinde, çevrenizde az sayıda insanla evlenirsiniz ve balayınız herşey dahil anlayışından uzakta, asla unutulmayacak bir macerayla yaşanır. Çocuklarınızın isimleri duyulmamış, ancak sizin hafızanızda değeri olan insan ve yerlerin isimleri olur. Bu adam çocuklarınıza sıradan bir taşın içindeki güzelliği öğretir, torunlarınıza maceralarla dolu fotoğraf albümlerini gösterir. Böyle bir adam sizi mutlu eder, yaşamınızı maceralarla süsler, kaçırmayın bu adamı!

Oysa kadınımız şöyle diyor; gezmiş görmüş bir kadın dış güzelliğe takılıp kalmamıştır. Onun teni defalarca güneşte yanmış, saçları bazen özensizce toplanmış, dizleri morluk ve kesiklerle donanmış olabilir. Vücudundaki her bir nokta size apayrı hikayeler anlatır. Bu kadını tipik sinema sonrası yemek programıyla kolay kolay etkileyemezsiniz, beklentileri gördükleriyle ve yaşadığı maceralarla artmıştır. Bu kadın cuma gecesi bir club'ta dans etmek yerine, aynı paraya bir başka ülkeye seyahat etmeyi tercih eder. Bu kadın sıradan bir işte çalışamaz çünkü özgür ruhu başkasının emirleri altına girmeyi, tüm gün robot gibi çalışmayı engeller. Yaşamını tam bir bilinmezlik ve macera üzerine kurmayı tercih eder ve bu nedenle okuduğu üniversiteyi yarım bırakır, kariyerini bir çırpıda siler ve yoga hocası ya da fotoğrafçı oluverir. Bu kadının özgüveni sonsuzdur, size lafı dolandırmadan doğruyu söyler, fazlasıyla samimidir ve sizden de aynısını bekler. Bu kadınla dünya politikasını saatlerce konuşabilirsiniz ama işizle ilgili dertler, günlük sıkıntılar onu sıkar. Bu kadın makyaj kabiliyetinden daha kolay çadır kurma kabiliyeti kazanmıştır. İyi yemek yapar ve dışarı çıktığınızda kendi yemek parasını ödemekte ısrar eder. Bu kadın yabancılarla konuşmayı, dost olmayı sever, uzun soluklu planlar yapmaktansa günü ve anı yaşamayı tercih eder. Devamlı yenilikler görmek ister ve doğal olarak sizden bir süre sonra sıkılır. Böyle bir kadınla ona ayak uyduramayacaksanız çıkmayın!

Doğru valla, ne diyeyim :)

2 yorum:

  1. siz şimdi kesin arjantin'e gitmişsinizdir ve öyleyse ben çok kıskanırım...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. yok yok değil valla ama sana katılıyorum ah keşkeeeee :))) yazı çok yakında seyahat bloğunda..

      Sil