9 Ağustos 2013 Cuma

Komşulara dair hipotezler - III

Daha önceki postunda Bayan Mücevher ve Bay Baharatbahçıvanı'ndan ve Bayan Sertadam'dan bahsettim, sıra geldi Bay Ayakkabı Yapan'a (aynı isimde bir de klasik müzik bestekarı vardır, bilirsiniz).

Bay Ayakkabı Yapan (ya da ayakkabıcı mı desem ama o ayakkabı satan anlamına da gelebilir..?!) bizim apartmanda değil ama bize bitişik aynı apartmanın B bloğunda yaşıyor ve benim en çok sevdiğim komşum. Kendisi tam bir Bavyeralı. Yaz aylarında tipik Bavyera kıyafeti olan kısa deri şort ve üzerinde kaz tüyü olan şapkasıyla, kış aylarında uzun deri pantolon ve kalın gocuk montuyla birden önüme çıkıp, şapkasını çıkarıp eğilerek yerel dilde "merhaba!" anlamına gelen "servus!" diye haykırdığı için, biz kendisine "servus guy" diyor ve ismini bile bilmiyorduk. Ta ki, mahallemizde geçen ay düzenlenen garaj satışına dek. Onun artık kullanmadığı expresso makinasını 10 euro karşılığı satın alınca, ayak üstü konuşurken adının Bay Ayakkabı Yapan olduğunu, kendinden yaklaşık 20 yaş küçük İspanyol eşinin Almanya'da ne kadar mutsuz olduğunu, 17 yaşındaki tek gözü kör ve her iki kulağı da sağır olan tipik yerden bitme Bavyera köpeği "imagdi" (yerel dilde seni seviyorum anlamına geliyor) nin geçen hafta vefat ettiğini ve bu nedenle ailecek yasta olduklarını, bizi bir ara bahçede barbekü yapmaya çağırmak istediklerini, apartmanca kablolu tv yerine çanak antene geçersek tüm yabancı kanalları izleyebileceğimizi ve İspanyol eşinin kendini daha mutlu hissedebileceğini, Golf arabaların 10 yaşından sonra ne kadar çok sorun çıkardıklarını ve birbiriyle uzaktan yakından alakası olmayan daha nice konuyu da konuşmuş ve bilgilenmiş olduk.

Bay Ayakkabı Yapan da emekli ve 50'li yaşların sonunda.. Ne zaman apartmanda bir sorun yaşansa ilk koşan o oluyor. Türlü tamircinin, belediye işlerinin, doktor adreslerinin telefonuna sahip oluşu ve bu insanların en kısa zamanda bize hizmet etmeye gönüllü hale getirilmesi ile ilgilenen yine o. Bizim alt komşu vefat ettiğinde tüm komşulardan para toplayıp çiçek ve kart alan, yine bizim kızımız olduğunda aynı seferberlikle hediye çeki ve kart hazırlayan yine o. ya da köşebaşında bisikletten düşen 80'lik nineye ilk koşan, ambulansı ilk arayan, ambulans gelene dek kadının yanında duran ve ambulans görevlisine adres ve telefonunu vererek kendisine bilgi vermelerini isteyen yine o.

Enteresan bir adam bu Bay Ayakkabı Yapan.. Bayan Soğanbaşı ile geçinemiyorlar pek. İkisi de mahallenin muhtarı bir yerde ve bir mahallede iki muhtar, zor. Benim oyum Bay Ayakkabı Yapan'a tabii. Yaşça küçük ve sıkıntılı eşini bilemem ama, kendisi apartmandaki en olumlu ve yardımsever insan ve komşuluk ilişkilerimi ille geliştirmem gerekirse (bu konuda biraz çekingenim çünkü "evim kalem, kimseyi sokmak istemem" düsturu var serde azıcık) sanırım Bay Ayakkabı Yapan'dan başlamayı tercih ederim sanırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder