15 Nisan 2011 Cuma

Entel ev kadınından parti tüyoları

Nerde o "evinin kadını, çocuklarının anası ol" lakırdısı?! Cinsel devrimler, feminizm, eğitim ve çalışma alanında eşitlik; kadınlara değil yine erkeklere yaradı azizim.. Hani beklersin ki, erkekler de biraz nizama gelsin, iki pasta bi börek açsın, bi dip köşe temizlik yapsın, hayat müşterek desin. Yok. Hala elektrikli süpürge kıçlarına dokununca, homurdana homurdana ayaklarını 15cm havaya kaldırmaktan öteye gidemediler. Hepsi değil, çoğu.. Azınlığa şükrediyor, sevgiyle kucaklıyoruz canlarımızı.

Lakin, o çoğunluk yok mu o çoğunluk.. Elektrikli süpürgeye çektiresim, çöp kutusunun derinliklerindeki mikro kosmosa gömesim geliyor hepsini! Ya da en azından bugünlük; çalışan, öğrenci olan ya da okumuş-yazmış-entellektüel ama bir şekilde hayatının bu döneminde zorunluluktan ev kadını olan ve-fakat ev işi yapası olmayan kadınlara, "kolay parti hazırlama tüyoları" veresim geldi bugün.

Diyelim ki benim gibi yeni bir eviniz oldu, eviniz eve benzemeye başlar başlamaz da dostlarla bir araya gelip evi "ıslatmaya" karar verdiniz. Sağa sola haber saldınız ve bir de baktınız ki akşama 30 kişi "heyoo geliyorum tabii ki" demiş! Panik olmayınız, derin derin nefes alınız. Geleneksel rollere bürünüp börekler açmadan, kekler pastalar ve zeytinyağlılar arasında yitip gitmeden de günü kurtarabilirsiniz. Bu tip son dakika hadiseleri için en kolay, en lezzetli ve en göz-karın doyurucu seçenek: Chili con Carne'dir. Baget ekmeği bandırıp bandırıp yemesi çok zevkli olup, her dakika aç Meksika halkını bile doyuran ulvi bir yemek olma özelliği ile, elbet konuklarınızı da doyuracak ve memnun edecektir.

Öncelikle, 30 kişilik bir yemeği benim gibi hayatınızda ilkkez pişirecekseniz, bol sayıda tencere, tava ve kepçe temin etmenizi öneririm. İlk olarak saçlarımızı tepede topuz yapıyor, "yemekten kıl çıktı" hadisesi yaşanmasın diye kafamıza bir yemeni bağlayarak, üzerimize illa ki sıçrayacak olan domates sosunu düşünerek, çiçekli basmadan ev entarimizi de giyerek "fadime kadın" tiplememize bürünüyoruz. Daha sonra öküz doyuran ebatlardaki chili con carne'yi sevgili arkadaşım Beyza'nın Mutfak Canavarı tarifine göre yaklaşık 4 saatte pişiriyoruz. (Bir püf noktası benden; yemeğin içine kütük şeklinde 1-2 dal tarçın katarsanız, şahane bir tad alıyorsunuz). Bu esnada misafirler için alınmış olan litrelerce şarap, bira ve alkolsüz içecekler arasından en has kalite bir beyaz şarabı da açıp tüketmenizi tavsiye ederim, çünkü 3. ila 4. tencere arasında biryerlerde, hafif bir sinir krizi geçirmeye meylediyor insan..

Chili pişerken siz de içecekleri, plastik tabak, kaşık, bardak gibi çevre dostu elementleri (üzgünüm ama 30 kişilik bulaşığın deterjanı daha zararlı gibi geldi bana ve bunları da geri dönüşüme yolluyorum) ve abur-cuburu masanıza ve sağa sola serpiştiriyorsunuz. İnsanlar genel olarak ayakta duracakları için, odaların farklı yerlerine birkaç istasyon kurmak yerinde olacaktır. Bu arada ev partilerine içecek ya da tatlı getirmek adettendir diye güvenmeyin, bira şak diye bitince evde kaos ortamı yaşanabilir ve güzel partiniz patlayabilir. Stokları bol tutun.

Yemeğiniz pişince, mutfağı şöyle bir temizliyor ve hızınızı alamayıp diğer odaları da "misafirlik düzeyinde" bir toparlayıp düzenliyorsunuz. Bu misafirlik düzeyi çok hassas bir nokta olduğu için dikkat etmenizi öneriyorum. Aşırı temizleyip "temizlik hastası" damgası yememeye ya da şöyle bir dokunup "ay amma pis kızmış ayol" dedikodularına kurban gitmemeye çalışmalı, ince ayarı tutturmalısınız. Ben gözle görünen alanlardaki tozlardan kurtulmanızı ve yerlere hızlıca bir elektrikli süpürge tutmanızı öneriyorum. Zaten 30 kişilik ekip, domates soslu chili ve çakırkeyf kazaları ertesi sabah bir temizlik daha yapmanızı gerektirecek, o nedenle fazla abartmayın. Bu noktada ikinci önemli tüyo, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu stoğunuzu gözden geçirin. Partilerde ilk biten ve insanı rezil eden bir durumdur, hazırlıksız yakalanmayın.

Parti sırasında dökülen saçılan kırılan eşyalarınıza kafayı takmayın. Güzel gecenizi tatsızlaştırmasına izin vermeyin. Bu gece için eviniz ev değil bir nevi restorant ya da bar konumunda, bunu kabullenin. Aşırı derecede önemli birşeyiniz varsa, onu yatak odanıza, ulaşılamaz biryerlere kaldırın çünkü Murphy kuralları gereği, ilk o kırılacaktır (tecrübeyle sabit; taaaa malawi'den getirdiğim maasai yerlisi heykeli, sizlere ömür).

Son olarak, arabalı gelip beleş içkiyi fazla kaçıran dostlarınızı mutlaka taksiyle dönme konusunda ikna edin lütfen! İyi eğlenceler!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder