27 Haziran 2010 Pazar

Kış mevsimi göreceli midir?!


Görecelik bu blogda sıkça ele aldığım bir konu - benim için önemli. Göreceliği anlayabilirsek sanki tüm insan ırkını anlayıp kabulleneceğiz gibime geliyor - sanırım.

Yine bir görecelik kavram karmaşası yaşamaktayım. Güney yarımkürede bulunduğum şehirde "kara kış" yaşanıyor, haberlerde her gece ayrı bir rekor ısı açıklanıyor, son 20 yılın soğukları tartışılıyor, insanlar palto ve berelere büründü. Evlerde klima dışında ısıtma sistemi olmadığı için; sıcak su torbaları, elektrikli battaniyeler ve yünlü patiklere inanılmaz bir talep söz konusu.

Tüm bu hengame gündüz 13, gece -2'ye düşen sıcaklıklar için yaşanıyor! Üstelik gökyüzü açık, masmavi ve güneşli. Paltolu insanların arasında ince kırmızı polarımla, Shindler'in Listesi'ndeki küçük kız misali, şaşkın şaşkın dolanıyorum. Bir ben, bir de iskandinavyalı turistler tüm bu hengameye anlam verememekteyiz. Yıllardır burda yaşayan arkadaşlar bana "burda geçirdiğimiz ilk kış biz de senin gibiydik ama artık üşüyoruz" dediler. Evet, soğuk hissi de göreceli demek ki!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder